Marcel
Názov článku: Stretnutie s Andrejom Karetkinom Vložené: 11.6.2008

Niekedy sa vám stanu veci, ktoré vôbec neočakávate a dvakrát to platí keď ste v Rusku. Dlhé roky spolupracujem so svojim kolegom Sergejom, ale videli sme sa len teraz prvý raz naživo. Dnes ráno, keď sme išli do prace sme sa bavili o futbale a z neho vypadlo že je pilot motorového paraglidingu a bývalý čleň reprezentácie ! A tak to začalo. Ukazovali sme si fotky a videa. Pozval ma do ich klubu a dokonca sa ponúkol, že mi požičia motor a krídlo ! To som odmietol no pozvanie som prijal.

Nasledujúci deň sme sa po práci vydali asi 17 km za oficiálne hranice Moskvy na malé športové letisko Krasnij Poselok. Prišli sme na obrovskú trávnatu plochu posiatu stanmi a rogalami. Údajne je to pre niektorých pilotov aj trvalá adresa. Tomu ja hovorím oddanosť k lietaniu. Sergej ma zoznamuje so správcom letiska a leteckou legendou Andrejom Karetkinom. Tento človek je priekopníkom závesného lietania v Sovietskom zväze. Vyhral prvé majstrovstvá, ktoré tu boli organizované. Taktiež je skúšobným pilotom pre rôzne ruské spoločnosti vyrábajúce ultraľahké lietadla.

Andrej riadi prevádzku malého letiska nakoľko leží v moskovskom CTRku. Z toho vyplýva, že vždy musí urobiť 9 hovorov pred štartom a 9 po. Nakoniec dňa samozrejme ohlásiť koniec prevádzky. Piloti tu môžu lietať maximálne 150 metrov AGL a pohybovať sa len vo vyhradenom koridore.

S plánovaného vyhliadkového letu nakoniec nič nebolo kvôli silnému nárazovému vetru. Lúčime sa s Andrejom a ostanými pilotmi a vyrážame opäť do Moskvy.

Fotky nájdete v Galérií