Názov článku: Môj druhý prelet .. Čihoc > Púchov Vložené: 29.4.2012

Je štvrtkové doobedie a vonku riadna deka, poobede sa krásne vyjasňuje, presne podľa predpovede. Bohužiaľ ja toto krásne letové počasie sledujem spoza okna v práci bez vidiny nejakého lepšieho polietania keďže v práci končím až neskoro poobede. Sledujem preto grafy a predpovede počasia na nasledujúce dni, na piatok to vyzerá na krásne jarné až letné počasie, do toho hlásia J - JV vietor, no na sobotu a nedeľu silný J-JV vetrisko v nárazoch až do 18 m/s. Preto som to videl na jediné možné riešenie, tak som hneď utekal za šéfom s tým že by som chcel na piatok voľno kôli lietaniu, ten to chápe a odpovedá kladne. Voľno vybavené a ja už obvolávam všetkích lietačov z okolia s myšlienkou piatkového lietania buď na Veľkom vrchu alebo na Čihoci. Topoľčanci sú za, ale tiež sú nerozhodní medzi Veľkým vrchom a Čihocom. Po práci som zbehol za Tomášom od ktorého som si požičal jeho starú sedačku ktorú som piatok plánoval testnúť. Výber terénu sme nechali na piatkové ráno kedy budú poveternostné podmienky udané presnejšie. Ja som ešte štvrtok na rýchlo (zďaleka som napočítal s tým že následujúci deň vnej strávim pár hodín) nastavil Tomášovu sedačku podľa svojích potrieb a už po tme som do nej prehodil svoj záložák ktorý sme týždeň pred tým s Amigom prebalovali.

Je piatok ráno a my sme zhodnotili že na oboch kopcoch budú perfektné letové podmienky. Vyberáme Čihoc kôli jeho lepším termickým vlastnostiam a ja už do batohu chystám od Vlada požičaného Atisa a Tomášovu sedačku. Stretáme sa o pol 11 pod kopcom kde sa dozvedám že hore ideme autom, keďže sa chalanom podarilo všeko pre to potrebné vybaviť. O 11:00 sme na JV štarte kde nám do nosa fúka stála 3 s občasnými silnejšími nárazmi do 8 - 10 m/s, no na oblohe ani obláčika tak dúfame v bezoblačnú termiku. Až tu hore som zistil že som doma zabudol foťák, ale Tomáš zhodnotil vraj to znamená že polietam perfektne tak si z toho hlavu nelámem. Preberáme ešte vzdušné priestory pretože práve u nás hostíme pánov na stíhačkach z celého sveta, ale Juro vraví že zrovna TSA priestory za kopcom už niesú aktivované a môžme tam letieť, no nato som sa ja len pousmial.

Článok napísal: Tomáš Podmaník