Názov článku: TRIBALJ – Chorvátsko Vložené: 1.9.2008

Nedávno som sa vrátil z dovolenky.
Slovenská klasika – Chorvátsko, nádherné more a kopce a na kopcoch výborné letové terény, takže by bola chyba nespomenúť tu jeden super terén ktorý som objavil kúsok od Crikvenice.
Možno nabudúce keď pôjdete k moru pribalíte si aj vy padák.

Ako jeden z mála padáčkarov som ešte stále bez auta a na prepravu využívam alternatíve formy prepravy (bicykel, kamarátov :)a teraz aj bus CK:)) takže spolucestujúci sa zabavili na mojom veľkom batohu zrejme si mysleli že tam mam nafukovací čln -podľa veľkosti nevyfúknutý :) V Crikvenici mi už len ostávalo požičať skúter, naložiť frajerku, padák a vyštartovať na kopec.
Ako na štart????
Z Crikvnice sa dostaneme do dedinky Tribalj, kde sa nachádza jazero pri ktorom je aj pristávačka z Tribalj potom nenápadnou cestou na začiatku dediny cez dedinku Pecca až po dedinku Kostelj. Alebo aj od jazera by ste sa mali dostať po peknej asfaltke cez dedinu Blazici po Kostelj (ale tuto variantu nemám overenú).V Kostelj zabočíte vľavo a pokračujete po uzučkej ceste cez Bareteci a Antonovo prudko hore. Cesta je značená tabuľkami paragliding takže by ste nemali zablúdiť. Pokračujte stále po ceste až nad skalne bralo tu sa nachádza križovatka , zabočte opäť vľavo a po pár km dorazíte až k stožiarom vysokého napätia. Vedľa cesty je malé parkovisko. Pešo pokračujte asi 50 metrov pod cestu. Dovedie vás tam malý chodník lemovaný veternými rukávmi. Na malej štrkovej ploche sa štartuje.
Štartovačka je dostatočne veľká a vhodná aj pre začiatočníkov. Jediná nevýhoda je že je z obidvoch strán lemovaná vysokým napätím. Stačí však len odletieť a užívať si nádherné výhľady na more, ostrovy a na skalnatý hrebeň hôr ktorý je dlhý až 25 km .Takže keby ste sem prišli len svahovať, máte čo robiť :)
Pristáva sa pri jazere Tribalj alebo môžete pristáť na vrchole vľavo od štartu na menšej vyvýšenej planine. Pozor, nesnažte sa pristáť hneď za hranou lebo tu hrozia turbulencie a rotor.
Výška štartu je 820 m.n.m. a výška pristávačky 70 m.n.m. Neprelietavajte prvý hrebeň pri mori lebo sa tam nachádza CTR letiska Rijeka .Smer vetra:JV, J, JZ, Z
Fotky a mapu nájdete v galérii.

Článok napísal: Tomáš Vnučko