Názov článku: Prvá pomoc Vložené: 23.4.2007

Prvá pomoc

Život prináša veľa krásnych a nezabudnuteľných zážitkov, ale občas sme svedkami aj jeho tienistej stránky keď je okolo cítiť smrť. Tieto okamihy sú veľmi silné a nepríjemné a môžu na nás striehnuť hoci kde a keď to budeme najmenej čakať. Mne sa to stalo minuli týždeň (na veľkonočnú sobotu) keď som bol pozrieť kamarátov na Hrádku a trochu si zaliezť.

Práve bola zábava v plnom prúde keď sme sa dozvedeli že pod skalou odpadlo mladé dievča. Vyzeralo to ako bežná nevoľnosť ale dievča prestalo dýchať. Jej priatelia jej hneď poskytli prvú pomoc dýchanie z úst do úst, masáž srdca a zavolali záchrannú leteckú službu.20minut nepretržite oživovali. Potom sa na oblohe konečne zjavil vrtuľník. Všetci sme sa hneď rozbehli na suťovisko a začali mávať aby si nás všimol. Vrtuľník sa k nám priblížil ale pristáť sa tu nedalo spustil teda záchranárov na malú lúčku vedľa kempu. Začal sa boj o Zuzanin život. Každý chcel nejako pomôcť odniesli sme aspoň záchranárom materiál pod skalu viac sa nedalo robiť iba čakať kým sa záchranárom podarí prebrať Zuzanu k životu .Chvíľu to už vyzeralo dobre po defibriláci bolo počuť aj srdiečko ale potom zase stíchlo. Záchranári pokračovali z masážou srdca a umelým dýchaním ešte pol hodinu. Pol hodinu oživovania, dúfania, prosieb bohužiaľ nestačilo. Hlavná doktorka konštatovala smrť. Nikto tomu nechcel veriť ešte pred vyše hodinou bola plna života a teraz ju už naposledy objímal jej priateľ s očami plných sĺz.

Všetci pod skalou sme dúfali v zázrak no namiesto toho sme boli svedkami tragédie. Bolo po všetkom vyhasol mladý život. Vrtuľník sa vrátil po mŕtve telo a my zo sklonenými hlavami do kempu.

Dlho po tomto zážitku som rozmýšľal ako by som by som mohol urobiť viac aby sa podobná situácia nezopakovala ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchrannú službu ako čo najviac pomôcť. Podobnej záchrannej akcie som sa už zúčastnil pred par rokmi v Čičmanoch keď tam v negatívke padol jeden paraglider z Bojníc, stým rozdielom
že ho polámaného odniesol vrtuľník. Také to veci sa stavajú a hlavne nám paragliderom a iným nadšencom “adrenalínových “ športov. Treba byť na také to situácie pripravený a vedieť čo robiť a ako poskytnúť prvú pomoc ako navigovať na miesto nehody vrtuľník a podobne lebo času pri takýchto okamihoch nebýva nazvyš.

Ako teda postupovať keď sme svedkami nejakej nehody pri lietaní?
Zachovajte kľud a rozvahu. Nesnažte sa za každú cenu pristáť pri postihnutom (lepšie zachraňovať jedeného ako dvoch) Nespoliehajte sa na to že sa o postihnutého postará niekto iný, ak nemáte istotu že pomoc je na mieste alebo na ceste.

Ak ste si istý že nejde o banálne zranenie ihneď volajte záchranku.

Článok napísal: Tomáš Vnučko